Rodinná FARMA Zdeňka

page_O_nas

Rodinná farma je založena od roku 1992. V současné době hospodaříme na 160 hektarech zemědělské půdy.

Živočišná výroba tvoří 130 kusů hovězího dobytka, z toho 100 kusů krav Holštýnského plemene. Farma má uzavřený chov stáda. Jalovičky se zařazují do chovu a doplňují tak stav o vyřazené krávy. Býčci se do 2 měsíců stáří prodávají na další výkrm.

Hlavním cílem je produkce kvalitního kravského mléka, jehož jednu třetinu zpracováváme v naší mlékárně.

 

 

Malá mlékárna

sluzby_VyrobaMlecnyProduktuV únoru roku 2011 jsme zrealizovali projekt s názvem: „Zdraví, sílu najdeš v sýru!“. Výsledkem tohoto projektu je výstavba nové Malé mlékárny, kde zpracujeme kolem 1000 litrů mléka denně. Prioritou naší produkce je vyrábět mléčné výrobky na čistě přírodní bázi, bez konzervantů, stabilizátorů a různých potravinových náhrad. Sýrárna je tvořena moderní nerezovou technologií, čtyřmi chladícími a zracími boxy a prodejnou.

Naši farmu můžete navštívit denně a prohlédnout si naše kravičky i telátka. Mléčné produkty od našich kraviček můžete zakoupit přímo na farmě a zhodnotit tak kvalitu přímo u farmáře…

Produkty

2011-03-09-HustopeceNadBecvou-MlekarnaZdenka005Základem naší výroby je čerstvý tvaroh podle starých receptur našich babiček, sýry čerstvé bílé, polotvrdé a jogurty. Z tekutých mléčných výrobků nabízíme kromě plnotučného kravského mléka, podmáslí, zákys bez příchutě nebo ochucený jahodou nebo meruňkou, nov. Od března 2015 jsme příchutě rozšířili o banán a černý rybíz. Sortiment doplňuje výroba domácího másla ze zakysané smetany.

Od roku 2013 nabízíme i sýrové pomazánky (s česnekem a s bylinkami) nebo tvarohovou pomazánku s kápií.

Nezapomínáme také na mlsné jazýčky pro které připravujeme PORUBÁČEK – tvarohový dezert s čokoládou.

Zdraví, sílu najdete v našem mléce a sýru!

 

Chov

Farma má uzavřený chov, to znamená, že nenakupujeme jalovice a tím se chrání před možným zavlečením nákazy z venčí. Jalovičky se zařazují do chovu a doplňují tak stav o vyřazené krávy. Býčci do 2 měsíců stáří se prodávájí na další výkrm, z hlediska rentability není tento výkrm již pro farmu přínosný. Základem naší krmné dávky je vždy prioritou vyrobit kvalitní objemné krmivo – kukuřičnou siláž a jetelotravní senáž. Tento kvalitativní ukazatel má zásadní vliv na produkci mléka.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Holštýnské plemeno patří do skupiny nížinných plemen. Patří mezi nejpočetnější populaci kulturních plemen na světě a je charakterizováno nejvyšší mléčnou užitkovostí. Černostrakatý skot pochází ze severozápadní Evropy. V těchto oblastech se vyvinulo  v průběhu 17. až 19. století z různých místních populací a postupně se rozšiřovalo do celého světa. V Evropě bylo nejprve šlechtěno na exteriérově vyvážený typ, středního rámce (131 až 132 cm v kohoutku) s velmi dobrou mléčnou produkcí, vyšším obsahem mléčných složek a dobrým osvalením.

Odlišně se vyvíjelo na území Severní Ameriky, kde byla spotřeba masa zajištěna masnými plemeny. Při výběru zvířat byla dávána přednost mléčnému užitkovému typu a většímu tělesnému rámci. Pro zvířata severoamerické provenience se vžilo označení holštýnský skot. Zvířata vynikala vysokou produkcí mléka. V 50. a 60. letech minulého století se proces šlechtění také v dalších zemích začal orientovat na holštýnský skot, který je dnes nejprošlechtěnějším plemenem na mléčnou užitkovost. Jeho zbarvení je zpravidla černostrakaté a ojediněle se vyskytují recesivně založení červenostrakatí jedinci (RED holštýn). Holštýnské plemeno je chováno na celém světě v různých klimatických pásmech. Chov v ČR je založen na genetickém materiálu ze severní Ameriky, Francie, Holandska, Dánska, Itálie a Německa.

 

Vaše Farma Zdeňka