NÁŠ PŘÍBĚH

Než si u nás nakoupíte

Kdo nikdy nedělal v zemědělství, nepochopí, co lidé milují na práci, která začíná s úsvitem a mnohdy nekončí se setměním. Nepochopí, proč někdo obětuje víkendy i dovolené, jen aby byly krávy v čistém a obilí sklizeno dříve, než do něj naprší. Nepochopí, proč by si člověk vybral gumáky a vidle, místo bílého límečku a notebooku. Ale naše rodina v tom má jasno.

Budovat vlastní farmu a být každý den spjat s přírodou v té nejzákladnější podobě jako byly tisíce generací před námi, je obrovská radost a životní naplnění.

A když budeme osobní, uleháte Vy do peřin s pocitem, že Vaše práce má hluboký smysl, přináší Vám radost a pocit uspokojení? Jste napojeni na svou půdu a zvířata, která nejen, že živí Vaši rodinu ale i další lidi? Přáli bychom Vám to, i když chápeme, že vůně kravína, rozmetání hnoje a rození telat není pro každého...

S odvahou do toho

Odvaha a jedna koupená kráva byly to jediné, o co jsme se v roce 1992 mohli opřít, když jsme odešli z družstva. Žádné restituce, žádné miliony z dotací. Jen velká chuť a vize vlastní farmy s kravínem, který jsme postavili mezi roky 1992 - 93. Pak jsme koupili druhou krávu, třetí, patnáctou, padesátou a pak už jich bylo sto.

A ta radost, když jsme si pořídili vlastní traktor. Samozřejmě na půjčku, ale byl náš a červený...takže hurá do polí.

S nápadem na výrobu mléčných výrobků přišel zakladatel farmy v roce 2010. Opět odvaha a víra v to, že to dokážeme. Široko daleko to nikdo nedělal, takže proč to nezkusit. První úspěchy se sýry a jogurty uchvátily nejen zákazníky, ale i dceru Lucku, která se rozhodla, že do toho s manželem půjdou a začnou malou mlékárnu rozvíjet. Byl to v té době opravdový boom a lidé byli nadšení z našich produktů. A my jsme byli a jsme nadšení a vděční za každého zákazníka. Ale taky za naše odběratele - obchůdky a malé prodejny, která prodávají naše jogurty a sýry a to někdy opravdu už 10 let. Je to radost, když dáváme našemu mléku velkou přidanou hodnotu tím, že si ho dokážeme sami zpracovat a vymyslet nové příchutě a produkty.

Všechno do sebe zapadá

Přišel čas postupně předat i živočišnou a rostlinou výrobu. A nás těší, že se i druhá dcera Hanka zapojila. Je třeba pokračovat, modernizovat a rozvíjet farmu, protože každý rok se vrátí jaro, kdy je nutné zasít, pak léto, kdy je třeba sklidit a na podzim opět poorat, aby si půda v zimě odpočinula, než na jaře začne znovu rodit. I my na farmě jsme na sebe navázáni: malá mlékárna na živočišnou výroby a živočišná výroba na rostlinnou výrobu. Rodina funguje, spolupracuje a tvoří hodnoty. Věří v pokračování další generace a udržení samostatnosti v produkci základních potravin, chovu skotu a obhospodařování krajiny a půdy.

Zastavte se u nás

Pokud někdy budete blízko Poruby, stavte se. Máme pro Vás úžasnou lahůdku - zmrzlinu z našeho mléka, smetany a jogurtu, která má svou nezaměnitelnou chuť a lidé si ji moc chválí. Zároveň můžete nakoupit mléko a mléčné produkty přímo v obchůdku na farmě. Můžete se spolu s farmářem podívat i do stáje na krávy, telata, (kočky a koťata) a když se podaří, tak možná uvidíte porod telete naživo.